HUMO-Mastercard кобейджинг карталари чиқарилди
22 июн 2021 йил, Тошкент – Жорий йилнинг 22 июн куни Миллий банклараро процессинг маркази (МБПМ) ва Mastercard халқаро тўлов тизими биринчи HUMO-Mastercard кобейджинг-карталарини чиқариш бўйича қўшма пресс-брифинг ўтказди.
“Кобейджинг картаси ўз фойдаланувчилари учун бир қатор афзалликларга эга. Молиявий операциялар географияси кенгаяди - кобейджинг картаси Mastercard қабул қилинадиган 210 дан ортиқ мамлакатда амал қилади.
Ўз навбатида, мен ушбу картанинг бўлажак эгаларини хавфсизлик билан боғлиқ барча масъулиятни ўз зиммаларига олишга ва ҳеч қандай ҳолатда фирибгарларнинг қурбонига айланмаслик учун карта фотосуратини ижтимоий тармоқларга жойлаштирмасликка чақираман», деди МБПМ директори Шуҳратбек Қурбонов.
Энди Ўзбекистон фуқаролари ягона картадан мамлакат ичида ҳам, чет элда ҳам тўловларни амалга оширишда фойдаланишлари мумкин. Кобейджинг картаси эгаси учун яна бир афзаллиги – тўловни амалга оширишда тўлов тизимини танлаш қобилиятидир: транзакция учун камроқ комиссия олинадиган тизимни танлаш мумкин.
Кобейджинг карталари молиявий операцияларнинг бошқа иштирокчилари учун ҳам фойдалидир. Банклар учун бу рақобатбардошликнинг ўсиши, савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналари учун бу мижозлар аудиториясининг кенгайиши, мижозлар тажрибасининг яхшиланиши ва шунга мос равишда сотувларнинг кўпайишидир.
«Биз бутун Ўзбекистон аҳолиси учун халқаро хизматларнинг мавжудлигини оширадиган қўшма маҳсулотимиз HUMO-Mastercard кобейджинг-картасини тақдим этишдан мамнунмиз.
Бундай карта эгалари нафақат POS терминалларида, балки дунёдаги барча интернет-дўконларида ҳам Ўзбекистонда ва мамлакат ташқарисида харидларни амалга ошириши ва, албатта, Mastercard логотипи бўлган банкоматлардан пул ечишлари мумкин.
Бундай картага нафақат Россия Федерациясидан, балки дунёнинг бошқа мамлакатларидан пул ўтказмаларини дарҳол олиш имконияти карта эгаларини банк филиалларига қўшимча тарзда ташриф буюриш эҳтиёжидан халос қилади», дея изоҳлайди Mastercard Марказий Осиёдаги бош директори Рафал Трэпка.
HUMO-Mastercard карталари бир нечта хавфсизлик даражаларига эга. Бу NFC функцияси, яъни контактсиз тўловни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, фақат карта эгаси учун мавжуд бўлган ва бошқа шахсга унинг номидан Интернет орқали молиявий операцияларни амалга оширишга рухсат бермайдиган CVC коди.
HUMO- Mastercard картаси Mastercard дебет картаси асосида анъанавий пластик ва виртуал, кейинчалик рақамли карта шаклида чиқарилади. Хизмат тарифлари ва қўшимча функцияларни бундай картани чиқарадиган банк белгилайди
Биринчи HUMO-Mastercard Asakabank  ва Anor Bank томонидан чиқарилган. Яқин келажакда бундай картани HUMO тўлов тизимининг исталган аъзо банкида очиш мумкин бўлади.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил декабр ойида МБПМ Mastercard билан биргаликда HUMO тизимида халқаро Mastercard карталари орқали тўловларни қабул қилишни бошлади.
Жорий йилнинг 1 февралидан бошлаб, Ўзбекистонда чиқарилган Mastercard карталаридаги HUMO тармоғида илгари 1,5 фоизни ташкил этган мижозлар комиссияси бекор қилинди.

Кобейджинговые карты HUMO-Masterсard
22 июня 2021 год, Ташкент – 22 июня текущего года Национальный межбанковский процессинговый центр (НМПЦ) и международная платёжная система Mastercard провели совместный пресс-брифинг, посвященный выпуску первых кобейджинговых карт HUMO-Masterсard.
«Кобейджинговая карта имеет ряд удобств для её пользователей. Расширяется география проведения финансовых операций – кобейджинговая карта действует на территории более 210 стран, где принимается Mastercard.
В свою очередь призываю будущих держателей этой карты со всей ответственностью относиться к вопросам безопасности и ни в коем случае не выкладывать её фотографию в социальные сети, дабы не стать жертвой мошенников», – отметил Шухратбек Курбанов, директор НМПЦ.
Теперь граждане Узбекистана могут использовать единую карту для расчётов как внутри страны, так и за её пределами. Ещё одно преимущество держателя кобейджинговой карты состоит в возможности выбора платёжной системы при оплате: можно выбрать ту, у которой ниже комиссия за совершение транзакции.
Кобейджинговые карты выгодны и для остальных участников финансовых операций. Для банков это повышение конкурентоспособности, для предприятий торговли и сферы услуг – расширение клиентской аудитории, улучшение клиентского опыта и, соответственно, увеличение объёма продаж.
«Мы рады представить наш совместный продукт, который повышает доступность международных услуг для всего населения Узбекистана кобейджинговую карту HUMO-Mastercard.
Владельцам такой карты доступны покупки в Узбекистане и за пределами страны не только в POS-терминалах, но также и во всех онлайн-магазинах мира, и, конечно же, снятие в банкоматах, где есть логотип Mastercard.
Возможность моментально получать денежные переводы на такую карту не только с Российской Федерации, но и с других стран мира избавит держателей карт от необходимости дополнительного посещения отделений банка», комментирует Рафал Трэпка, генеральный директор Mastercard в странах Центральной Азии
Карты HUMO-Masterсard имеют несколько степеней безопасности. Это функция NFC, то есть поддержка бесконтактного платежа, а также CVC-код, доступный только владельцу карты и не позволяющий другому лицу от его имени совершать финансовые операции через интернет.
Карта HUMO-Masterсard выпускается на основе дебетовой карты Mastercard, как в формате традиционной пластиковой, так и виртуальной и в последующем цифровой карты. Тарифы на обслуживание и дополнительные возможности определяются банком, выпускающим такую карту.
Первые карты HUMO-Mastercard эмитируют Asakabank  и Anor Bank. В ближайшее время открыть такую карту можно будет в любом банке-участнике платёжной системы HUMO.
Напомним, что в декабре 2019 года НМПЦ совместно с Masterсard запустили приём платежей по международным картам Masterсard в системе HUMO.
С 1 февраля текущего года в сети HUMO по картам Mastercard, выпущенным в Узбекистане, была отменена клиентская комиссия, ранее составлявшая 1,5%.